فروش آنلاین فایل

در حال حاضر ۴۸ هزار بیمار کرونا قرنطینه را نقض کرده‌اند - موسسه پرستاری قالب چاریتی

به گزارش سایت عروس بروز به نقل از وبدا، علیرضا رئیسی روز چهارشنبه در جلسه انعقاد تفاهمنامه معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی و بهداشت وزارت بهداشت با بانک قرض الحسنه مهر ایران که در وزارت بهداشت برگزار شد با بیان اینکه وضعیت کشور را همه می‌دانید، اظهار کرد: با توجه به همه‌گیری و جهش‌های متعدد ویروس  کرونا دیگر از اکنون به بعد تقریبا در اکثر نقاط دنیا ویروس ووهان کمتر وجود دارد و اکثرا ویروس‌های جهش یافته جایگزین ویروس‌های قبلی می‌شوند که این طبیعت ویروس بعد از یک سال است.وی تصریح کرد: دلیل اینکه به اسامی مختلفی همچون برزیلی، انگلیسی و هندی از این ویروس نام برده می‌شود، شناسایی ویروس در آن منطقه است؛ گرچه شرایط را رصد می‌کنیم، اما چه بسا جهشی در ایران و کشور‌های دیگرهم رخ داده باشد که ممکن است انواع ویروس پخش شود؛ به طوری که در ایران هم اکثرا ویروس انگلیسی کشور را درگیر کرده است.

تا پایان سال ۲۰۲۱ شاید واکسیناسیون دنیا کامل نشود

رئیسی با بیان اینکه در سراسر دنیا راه طولانی را در پیش داریم، عنوان کرد: واکسیناسیون بحثی مهم است و همه دنیا در یک میدان رقابت هستند تا سریع‌تر به واکسن دست یابند؛ اگر واکسیناسیون در سطح دنیا به تعویق افتد، این زنجیره به درستی قطع نخواهد شد و این بی عدالتی که در دنیا در رابطه با واکسن وجود دارد موضوع بسیارجدی است، اکنون هفت کشور و دقیق‌تر از آن ۵ کشور در دنیا بیشترین میزان واکسن را تزریق کرده اند و تا پایان سال ۲۰۲۱ شاید واکسیناسیون دنیا کامل نشود که مدت طولانی است و قطعا این ویروس مرگ و میر و قربانیان بسیار زیادی خواهد داشت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: به همین دلیل ما باید خود را در دو جبهه تقویت کنیم؛ در جبهه تولید که دانشمندان اقدامات مناسبی انجام داده اند و کار را به درستی پیش می‌برند و اگر روی پای خود نمی‌ایستادیم کسی به ما واکسن نمی‌داد، کما اینکه علی‌رغم پولی که پرداختیم و قراردادی که بستیم میزان ناچیزی از واکسن در اختیارمان قرار گرفته است و بدعهدی‌های متعددی در توزیع واکسن صورت گرفته که مشهود است؛ از سوی دیگر تحریم‌های ظالمانه فشار کار را زیاد کرده است و از طرفی راه مقابله با این اپیدمی این است که خود را تا زمان واکسیناسیون در معرض ویروس قرار ندهیم، چون به طور کلی هیچ نسخه دیگری وجود ندارد، اگر بدون ابزار حفاظتی در مقابل ویروس قرار بگیریم قطعا مغلوب می‌شویم. ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی ابزار‌هایی هستند که ما در اختیار داریم؛ باید خود را آماده کنیم چراکه فعلا درگیر ویروس هستیم و مبارزه را باید ادامه دهیم.

وی عنوان کرد: اکنون بسیاری از کشور‌های دنیا مشاغل و کسب و کار‌ها را تعطیل می‌کنند و حمایت‌هایی با توجه به بضاعت مالی از مردم خود دارند؛ برای خانه نشینان حمایت‌هایی را درنظر می‌گیرند تا از نظر معیشت دچار مشکل نشوند؛ گزارشی خواندم که بسیاری از آلمانی‌ها در دوران همه گیری کرونا پولدارتر شدند، چون اکنون فضایی برای خرج کردن پول ندارند و در عین حال درآمد ثابت دارند.

شرایطی متفاوت از دنیا داریم

رئیسی افزود: باید دید واقعی داشته باشیم، آن‌هایی که در ایران می‌گویند تعطیل کنید و کشور را ببندید، کسانی هستند که حقوق ثابت می‌گیرند. هیچ بازاری این حرف را نمی‌زند، آن‌هایی که حقوق ثابت دارند و راحت در خانه می‌خوابند، می‌گویند همه جا را تعطیل کنید، ولی کسی که از صبح تا شب چهار جفت جوراب نفروشد نان شب ندارد باید چه کند؟ چه کسی به او پاسخگو خواهد بود؟، آیا ما قدرت و توانمندی اقتصادی برای پاسخگویی به این افراد را داریم؟ واقع بینانه باید به مسائل نگاه کرد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ما شرایطی متفاوت از دنیا داریم و کسانی که پشت میز نشسته اند و تئوری پردازی می‌کنند باید این شرایط را بدانند، گفت: در بسیاری از جا‌های دنیا برعکس این موضوع هم وجود دارد، طرف از خانه خارج نشود، به او پول می‌دهند و اگر بیرون بیاید جریمه می‌شود. بعد ما اگر از خانه خارج شود او را جریمه می‌کنیم، ولی برای خانه نشینی چیزی به او نمی‌دهیم، البته این موضوع دلیلی بر پروتکل شکنی نیست. پروتکل شکنان بیشتر همان‌هایی هستند که وضعشان خوب است، همانی که در رستوران غذای یک میلیون تومانی می‌خورد وگرنه کسی که مشکل نان شب دارد، به رستوران نمی‌رود.

رویکرد بانک مهر ایران بسیار قابل ستایش است

وی در ادامه نشست ضمن تشکر از بانک مهر ایران، عنوان کررد: رویکرد بانک مهر ایران بسیار قابل ستایش است و اگر از من بپرسید بهترین راه حل مبارزه با کووید ۱۹ چیست؟ می‌گویم دو اقدام، اول داشتن مسئولیت فردی و دوم مسئولیت اجتماعی. مسئولیت فردی به این معنا که اگر من می‌دانم کرونا مثبت هستم باید در خانه بمانم و بیرون نروم که مسئولیت فردی است؛ متاسفانه تاکنون ۴۸ هزار کرونا مثبت نقض قرنطینه و تعداد زیادی از آن‌ها بالای یکهزار کیلومتر در سطح کشور تردد کرده اند که مسئولیت فردی را زیر پا گذاشته اند.

دکتر رئیسی بیان کرد: متاسفانه برخی از کارمندان در حالت عادی به زور سرکار می‌آیند، بعد وقتی به کرونا مبتلا می‌شوند سرکار می‌آیند و به دیگر همکاران هم در اتاق‌های دیگر سر زده و می‌گویند حساسیت فصلی است؛ این یعنی اینکه مسئولیت فردی وجود ندارد. کسی هم که نباید واکسن بزند می‌رود و تزریق می‌کند یعنی مسئولیت فردی ندارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله به کرونا به مسئولیت اجتماعی اشاره و خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم همکاری خوبی با ما در این مدت داشتند، اما عدم رعایت هم داشتیم. وقتی می‌گوییم مراسم برگزار نکنید و عده‌ای توجه کرده و مراسمی برگزار نمی‌کنند به معنای داشتن مسئولیت اجتماعی است؛ در یک شهر کوچک قرمز می‌گوییم مشاغل تعطیل شوند بعد می‌بینیم یک عروسی برگزار شده است و ۵۰۰ را دعوت می‌کنند که ۴۰۰ نفر مبتلا می‌شوند این یعنی اینکه تمام زحمات و خسارت‌های اقتصادی مشاغل منطقه زیر سوال می‌رود.

حمایت از کادر بهداشت و درمان باید همزمان باشد

وی خطاب مدیرعامل بانک مهر ایران گفت: من یک پیشنهاد هم برای شما دارم، نیت شما خیر است، اما حمایت از کادر بهداشت و درمان باید همزمان باشد؛ اینکه از الان مناطق محروم روستا‌ها را بیمه کنیم یک کار پیشگیرانه است. در این اقدامی که انجام شد حدود یکهزار دستگاه اکسیژن و متعلقات به ما دادید که در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی بسیار به کارمان می‌آید. ۶۱۸۰ تب‌سنج و پالس اکسیمتر و ۱۰۳۵ دستگاه ضدعفونی کننده uv به ارزش ۱۳۰ میلارد ریال اهدا شد که بسیار ارزشمند است.

رئیسی گفت: اگر اکنون روزانه حدود ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ بستری مثبت کرونا داریم این موضوع را به خاطر داشته باشید که روزانه ۲۰۰ هزار نفر در حوزه سرپایی مدیریت می‌شوند که اگر این حوزه سرپایی نبود، سیستم درمانی از هم پاشیده می‌شد و هیچ بیمارستانی تاب این حجم بیمار را نداشت.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: اکنون چرا هندوستان این وضعیت را دارد؟ چون نظام سطح یک ندارد. اگر تناسب ببندیم نسبت بیماران هندی نسبت به ما خیلی بیشتر نیست و تقریبا مانند هم هستیم؛ اگر سطح یک نبود، نظام درمان پاسخگو نبود. سطح یک نیاز به ابزار و تجهیزات دارد و یکی از مهمترین درمان‌های بیماران کرونایی اکسیژن است؛ زمانی که تعداد کافی کپسول داشته باشیم و بیماران را زود شناسایی کنیم با شبی ۳ یا ۴ لیتر اکسیژن در دقیقه درمان می‌شوند. سرمایه گذاری طولانی مدت در سطح یک سبب موفقیت ما خواهد شد؛ مراکز ما فعالانه خدمت می‌دهند که خوشبختانه گام پنجم طرح شهید سلیمانی نیز به خوبی انجام می‌شود که جای تقدیر از بسیج و هلال احمر دارد.

اکنون در همه روستا‌ها خانه بهداشت وجود دارد

وی با بیان اینکه در بحث خانه بهداشت عشایر اقدامات مهمی انجام می‌دهیم که همراه کوچ، یک بهورز در رفت و آمد باشد تا عدالت سلامت پوشش کامل داشته باشد، ابراز امیدواری کرد: بانک مهر ایران در این راستا هم با وزارت بهدشات همکاری داشته باشد.

رئیسی با بیان اینکه خوشبختانه اکنون در همه روستا‌ها خانه بهداشت وجود دارد که از افتخارات جمهوری اسلامی است، بیان کرد: در راستای تقویت این خانه‌ها باید اقداماتی را انجام دهیم؛ همه همکاران بهورز ما که باردار هستند و یا همسرشان باردار است و یا فرزند کوچک دارند در اولویت دریافت وام قرار می‌گیرند تا پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در سیاست‌های جمعیتی انگیزه بدهیم، البته ۳۳ هزار بهورز روستایی داریم و اولویت بندی‌ها باید مشخص شود. از بانک مهر ایران که این مسئولیت اجتماعی را انجام داد هم تشکر می‌کنیم.

بازدید : - بار دسته بندی : ریپورتاژ تاريخ : 28 جولای 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.