فروش آنلاین فایل

عمل اسلیو معده - موسسه پرستاری قالب چاریتی

 

عمل اسلیو معده در حال حاضر محبوب ترین عمل کاهش وزن در جهان است و باعث کاهش سریع و قابل توجه وزن می شود.

این عمل، اسلیو لاپاراسکوپی Gastrectomy نیز نامیده می شود. عمل اسلیو دکتر سلیمی تقریباً 80٪ معده را حذف می کند و با کنترل اشتها  مکانیزم جدیدی در بدن به وجود می آورد.  بقیه معده دارای کیسه ای لوله ای است که شبیه موز می باشد.عمده ی کارکرد و هدف این  جراحی  کوچک شدن معده و کاهش وزن است.

در این مقاله با موضوعات زیر رو به رو می شویم و به آن ها پاسخ خواهیم داد:

جراحی اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده به چه منظور انجام می شود؟

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

عمل اسلیو معده چه نتایجی در پی خواهد داشت؟

عمل اسلیو معده برای چه کسانی و در چه شرایطی مناسب است؟

آیا پس از عمل اسلیو معده مصرف مولتی ویتامین لازم است؟

قبل از عمل اسلیو معده چه آزمایشاتی انجام می شود؟

 

 

جراحی اسلیو معده چیست؟

به منظور جلوگیری از اضافه وزن جدی افراد چاق، جراحان چاقی دو وظیفه اصلی را به صورت جراحی چاقی انجام می دهند. یا حجم معده بیمار کاهش می یابد تا او نتواند بیش از حد غذا بخورد، یا مسیر جذب غذا بسیار کاهش می یابد تا جایی که خوراکی بیمار به نح.ی باشد که مواد زیادی جذب بدن نشود و به مرور زمان باعث لاغری و بهبود بیماری هایی که در اثر وجود اضافه وزن، در بدن ایجاد می شوند، گردد.

 

عمل اسلیو معده به چه منظور انجام می شود؟

با کمک جراحی اسلیو معده می توانید به طرز قابل توجهی وزن خود را کنترل نمایید. یعنی مقادیر زیادی معده (حدود 70٪) دفع می کنیم و به طور قابل توجهی ظرفیت آن را کاهش می دهیم. البته در بای پس معده هیچ بخشی حذف نمی شود و در این روش با برداشته شدن بخش قابل توجهی از معده، به کم شدن اشتها و در نتیجه کم خوراکی و لاغری؛ به فرایند تناسب انئام و بهبودی کمک می شود و بنابراین این عمل برگشت ناپذیر است. بعد از این عمل، بیمار فقط می تواند اندازه کمی غذا بخورد و پس از آن، سریع سیر می شود و دیگر غذا نمی خورد، بنابراین وزن خیلی زود کم می شود

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

با توجه به کاهش گرلین (هورمونی که اشتها را تحت تأثیر قرار می دهد) ، بیماران همچنین می توانند گرسنگی بین وعده های غذایی را کاهش دهند.

این روش با چندین مکانیسم کار می کند.

در نتیجه ی این جراحی، گنجایش این معده ی جدید نسبت به قبلی بسیار کمتر بوده و اصلا جایی برای دریافت غذای بیشتر ندارد. این گنجایش و ظرفیت تازه اشتها را کم کرده و باعث تغییر روند خوراک و تغذیه شما می شود.

به نظر می رسد که تأثیر قابل توجهی در عملکرد هورمون های روده ای مانند گرلین ، هورمون گرسنگی که سرکوب گرسنگی ، اشتها را کاهش می دهد ، سیری را بهبود می بخشد و کنترل قند خون را بهبود می بخشد.

عمل اسلیو معده چه نتایجی در پی خواهد داشت؟

با پیروی از توصیه های بعد از عمل، بیماران می توانند انتظار داشته باشند تقریباً 1 کیلوگرم در هفته وزن کم کنند تا زمانی که وزن بدن آنها به یک حد سالم برسد.

 

عمل اسلیو معده برای چه کسانی و در چه شرایطی مناسب است؟

عمل اسلیو معده مزایای زیادی نسبت به سایر روش های کاهش وزن دارد. اینها هستند:

عملکردهای هضم حفظ می شوند زیرا تنها تغییری در اندازه معده ایجاد می شود.

روزنه ها و اعصاب معده دست نخورده و بدون تغییر باقی می مانند.

روش عمل اسلیو معده به جای باز بودن به روش لاپاراسکوپی انجام می شود، به این معنی که کمتر تهاجمی است، زخم ها حداقل خواهد بود و بهبودی سریعتر انجام می شود.

از آنجا که عمل اسلیو معده تاثیری بر سیستم گوارش ندارد، زمان بهبودی کمی سریعتر از سایر روش ها است.

احتمال کمتری برای عوارض مانند زخم و سایر خطرات مرتبط با بای پس معده و عمل های باند باند.

تقریباً 2 روز در بیمارستان بستری است

اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، شواهد نشان می دهد که کنترل آن آسان تر است.

 

 

 

آیا پس از عمل اسلیو معده مصرف مولتی ویتامین لازم است؟

بله، یک مولتی ویتامین روزانه توصیه می شود، زیرا غذای کمتری خواهید خورد. همچنین بهتر است با انجام آزمایش سالانه آزمایش خون، میزان ویتامین و عناصر اساسی بدن در حد طبیعی باقی بماند. متخصص تغذیه در اولین یا دومین بازدید شما از مکمل های مورد نیاز شما، البته در صورت صلاح دید و لزوم، استفاده خواهد کرد. زمانی که این جراحی را انجام می دهید به دلیل جذب کمتر مواد، در اکثر موارد باید تا آخر عمر ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید که به همین منظور پزشکتان در صورت نیاز این دارو ها را معرفی خواهد کرد. همچنین آزمایش خون منظم به تعیین این کمک می کند.

 

قبل از عمل اسلیو معده چه آزمایشاتی انجام می شود؟

ا به طور معمول قبل از عمل روی همه بیماران آزمایش خون انجام می دهند، این آزمایش شامل موارد زیر می شود:

شمارش کامل خون، گروه خونی، سطح کلسترول، عملکرد کلیه، کبد و تیروئید، و آزمایش غربالگری دیابت،سطح پایه مواد معدنی و ویتامین ها،بسته به سابقه پزشکی شما و..

در صورت لزوم ممکن است آزمایشان بیشتری هم گرفته شود، از جمله:

اشعه ایکس قفسه سینه، نوار قلب، سایر مشاوره های قبل از عمل، بعضی اوقات مراجعه به متخصص دیگری مانند، پزشک متخصص چاقی، متخصص غدد،متخصص قلب و پزشک تنفسی می شود.

 

چگونه برای عمل اسلیو معده آماده شویم؟

بیماران احتمال دارد نیاز به کم شدن وزن، شروع ورزش یا تغییر رژیم خود داشته باشند تا خود را برای انجام این روش آماده کنند. پزشکان ما دستورالعمل های خاصی را برای مراقبت های قبل از عمل ارائه می دهند، اما به طور کلی، بیماران نیاز به موارد زیر دارند:

دو سه هفته قبل از عمل رژیم مایع داشته باشید.

از خوردن غذا بعد از نیمه شب و روز قبل از عمل خودداری کنید.

برای حمایت و راحتی از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود بخواهید که در بیمارستان باشند.

سایر مقدمات عملیاتی

بیماران همچنین ممکن است بخواهند قبل از مراجعه به بیمارستان، غذا، نوشیدنی و داروهایی را که پس از عمل به آنها احتیاج دارند، ترتیب دهند.

 

 

 

بازدید : - بار دسته بندی : ریپورتاژ تاريخ : 29 می 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.